10 Things I Could Have Spent My College Tuition On | The Odyssey Online
Start writing a post
Student Life

10 Things I Could Have Spent My College Tuition On

I bet you'll wish you spent it all on no. 3 ...

103
10 Things I Could Have Spent My College Tuition On
Pexels

College... where you meet some new people, take some fun classes, then spend the rest of your entire life trying to pay it off... so fun! America has the highest tuition fees in the entire world. The prices are actually insane for going to college. Don't believe me? Let's take a look.

You actually have some 18 year olds in the U.S. right now facing $42,419 charges for FOUR STRAIGHT YEARS. That's $169,676 not including a meal plan, textbooks, parking passes, decor for their dorms, gas money, money for laundry, ect. Currently, I go to a public 2-year college to get my associate's, then transferring to a public 4-year to to finish the last 2 years of my bachelor's degree there, I haven't decided if I want to go to grad school yet. Right now, because the two-year I go to doesn't have dorms and no one lives there, I pay about $1,500 not including my parking pass, my textbooks, and anytime I want to hit up the cafe. So, when I am planning to transfer to my four-year, on average it is $18,943... x 2 = $37,886. That's a lot of freaking money. Do you know what else I could have done with that money?

A LOT. In fact, et's take a look if I were an average 18-year-old and went to a four-year straight out of high school instead of saving money at a community college for two years before going to a four-year. What could I have done with $75,772? But wait! Let's not stop there, let's add the other factors. The average unlimited meal plan costs $1,600 per semester and the average textbook cost is $1,298. So the math here is:

Tuition/Room&Board: 18,943 x 4 = $75,772

Meal Plan: $1,600 x 8 = $12,800

Textbooks: $1,298 x 4 = $5,192

Grand Total: $93,764

So, let's look into what other things we could have done with all that money.


1. Buy 4 (almost 5) 2017 Volkswagen Beetles. Starting price = $19,995 x 4 = $79,980.


2. Lived in a fancy Upper East Side NY Apartment for 2 Years and 8 Months. (32 months)
Rent per month = $2,920 x 32 months = $93,440.

3. Buy 93 Golden Retriever Puppies. (My sister bought hers for $1,000) so 93 puppies x $1,000 each = $93,000

4. 345 Apple Watches. Lowest price from Apple$269 x 345 = $92,805.

5. Kate Middleton's Engagement Ring. (Back in the 1980's, everyone says different prices on what it's valued now, so let's stick with the 80's pricetag) $47,000.

6. 7,500 Domino's Large Cheese Pizzas. Price: $12.49 x 7,500 = $93,375.

7. 17,700 Venti Pumpkin Spice Lattes from Starbucks. Look what you're missing out on basic fall girls. Average Starbucks PSL Venti price $5.25 x 17,700 = $92,925.

8. 31 VIP Beyoncé Tickets on Ebay. Price $2,999.99 x 31 = $92,999.69

9. 245 Kate Spade Purses. Price $378 x 245 = $92,610.

10. 55,000 Boxes of Kraft Mac 'N Cheese. Price $1.70 x 55,000 = $93,500.


Report this Content
This article has not been reviewed by Odyssey HQ and solely reflects the ideas and opinions of the creator.
Kardashians
W Magazine

Whether you love them or hate them, it's undeniable the Kardashian/ Jenner family has built an enormous business empire. Ranging from apps, fashion lines, boutiques, beauty products, books, television shows, etc. this bunch has shown they are insane business moguls. Here are seven reasons why the Kardashian/ Jenner family should be applauded for their intelligent business tactics.

Keep Reading...Show less
friends
Photo by Elizeu Dias on Unsplash

If I have learned one thing in my lifetime, it is that friends are a privilege. No one is required to give you their company and yet there is some sort of shared connection that keeps you together. And from that friendship, you may even find yourself lucky enough to have a few more friends, thus forming a group. Here are just a few signs that prove your current friend group is the ultimate friend group.

Keep Reading...Show less
ross and monica
FanPop

When it comes to television, there’s very few sets of on-screen siblings that a lot of us can relate to. Only those who have grown up with siblings knows what it feels like to fight, prank, and love a sibling. Ross and Monica Geller were definitely overbearing and overshared some things through the series of "Friends," but they captured perfectly what real siblings feel in real life. Some of their antics were funny, some were a little weird but all of them are completely relatable to brothers and sisters everywhere.

Keep Reading...Show less
Lifestyle

11 Types Of Sorority Girls

Who really makes up your chapter...

3191
Sorority Girls
Owl Eyes Magazine

College is a great place to meet people, especially through Greek life. If you look closely at sororities, you'll quickly see there are many different types of girls you will meet.

1. The Legacy.

Her sister was a member, her mom was a member, all of her aunts were members, and her grandma was a member. She has been waiting her whole life to wear these letters and cried hysterically on bid day. Although she can act entitled at times, you can bet she is one of the most enthusiastic sisters.

Keep Reading...Show less
Lifestyle

10 Reasons Why Life Is Better In The Summertime

Winter blues got you down? Summer is just around the corner!

2773
coconut tree near shore within mountain range
Photo by Elizeu Dias on Unsplash

Every kid in college and/or high school dreams of summer the moment they walk through the door on the first day back in September. It becomes harder and harder to focus in classes and while doing assignments as the days get closer. The winter has been lagging, the days are short and dark, and no one is quite themselves due to lack of energy and sunlight. Let's face it: life is ten times better in the summertime.

Keep Reading...Show less

Subscribe to Our Newsletter

Facebook Comments